Swedbank tror på två räntesänkningar i år

Swedbank reviderar ner sina tillväxtprognoser för samtliga större ekonomier i världen, samt Sverige, för både 2025 och 2026 i senaste Economic Outlook-rapporten.
Swedbank tror på två räntesänkningar i år - mattias_persson
Mattias Persson, chefekonom Swedbank. Foto: Swedbank, AP Photo/Patrick Semansky/TT

Revideringen är som störst för USA under innevarande år. Nu väntas tillväxten endast bli 1,0 procent, jämfört med tidigare väntade 2,4 procent. Nästa år växlar ekonomin upp något till 1,2 procent, men detta är alltjämt klart lägre än de 1,8 procent som Swedbank initialt prognostiserade.

För Sveriges del väntas tillväxten bli 1,5 procent i år och 2,5 procent under 2026. Tidigare prognoser var 2,0 respektive 3,0 procent.

“De amerikanska tullarna och den rådande osäkerheten tynger svensk ekonomi. Exporten dämpas, investeringar skjuts på framtiden och konsumtionen förblir måttlig. Återhämtningen i svensk ekonomi tar paus i år, men mer expansiv ekonomisk politik bidrar till en starkare tillväxt under 2026”, skriver banken.

Swedbanks chefsekonom Mattias Persson framhåller i rapporten att det finns en underliggande styrka i den svenska ekonomin som gör att man väntas klara sig relativt bra.

“Statsskulden är låg som andel av BNP vilket ger utrymme för satsningar på både försvar och riktat stöd om konjunkturen skulle försvagas”, säger Persson.

Vad gäller den ekonomiska politiken i Sverige, väntas den bli expansiv. Swedbank spår två räntesänkningar från Riksbanken i år – båda gånger med 0,25 procentenheter under juni och september – samt att finanspolitiken ger ytterligare stöd till ekonomin i form av bland annat inkomstskattesänkningar och höjt barnbidrag under nästa år.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Curasight