Saab
Uppgifter: Saab i samtal om brittiska plan

Samtalen är i ett tidigt skede och inga detaljer är fastslagna. Hawk-planen är idag i tjänst inom brittiska flygvapnet, bland annat i uppvisningsgruppen Red Arrows, men produktionen har upphört och försvarsdepartementet har signalerat behov av ersättning.
Boeing och Saab har tidigare utvecklat det avancerade T-7-träningsflygplanet för USA:s flygvapen. Saab och BAE har avböjt att kommentera uppgifterna, uppger Reuters.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.