Varnar för ”tvist” i Telia-bolag

Om den turkiska familjen Cukurova återköper aktier i Turkcell kommer det råda tvist i bolaget. Det varnar ryska Alfa Group, storägare i Turkcell, rapporterar Reuters på måndagen.

Cukurova styrs av Mehmet Karamehmet, en av Turkiets rikaste personer. Cukurova och Alfa har stridit om kontroll i Turkcell under flera år.

“I den ägarbild vi hade förut med Cukurova, TeliaSonera och Alfa var det väldigt svårt att fatta beslut och därför hände ett par inte så bra saker”, säger Alexei Reznikovich, som sköter Alfas telekomtillgångar, till Reuters.

Alfa uppges även titta på affärer i storleksordningen 1 miljard dollar, med primärt fokus på Europa.

Telia Sonera äger 38 procent av Turkcell.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.