Veckan avslutades i dur på Wall Street

De ledande börserna i New York stärktes på bred front under fredagen, som var den sista handelsdagen för det första kvartalet.
Veckan avslutades i dur på Wall Street - wall-street-700_binary_6946915.jpg

USA:s finansminister Steven Mnuchin uppgav på fredagen att han haft “en produktiv arbetsmiddag” i Peking med kinesiska motparter under torsdagskvällen. Parterna ska inom kort påbörja en ny runda förhandlingar med förhoppningar om ett genombrott.

Vid stängning var Dow Jones industriindex upp 0,8 procent till 25.928. Det bredare S&P 500 steg 0,7 procent till 2.834, medan tekniktunga Nasdaq ökade 0,8 procent till 7.729.

Sektorvis stärktes hälsovård 1,2 procent medan energi tappade 0,2 procent.

Uppgången för S&P 500 under det första kvartalet summerade till 13,1 procent, den bästa utvecklingen för ett enskilt kvartal sedan det andra kvartalet 2009, enligt Marketwatch.

Statistik före öppning visade att de privata inkomsterna i USA steg 0,2 procent i februari, jämfört med föregående månad. Samtidigt steg privatkonsumtionen 0,1 procent i januari från månaden före. Väntat var en ökning med 0,3 procent, enligt Refinitiv.

Skjutsdelningstjänsten Lyft gjorde sin första handelsdag på Nasdaq och handlades till omkring 78:30 dollar per aktie. Teckningskursen i den emission som genomförts var 72 dollar per aktie.

Teknikjätten Apple har valt att ställa in produkten “Airpower”, en trådlös laddningsstation med möjlighet att ladda flera produkter samtidigt. Aktien stärktes 0,7 procent.

Blackberry slog Bloomberg-analytikernas förväntningar för justerad vinst per aktie med 5 cent, efter att ha rapporterat vinsten 11 cent per aktie i kvartalet. Aktien var upp 13,6 procent.

Wells Fargo tappade 1,6 procent efter att ha varit upp ungefär 2 procent i förhandeln. Vd Tim Sloan är på väg att lämna sin post. Tim Sloan tillträdde efter kontoskandalen som briserade i banken 2016.

Sportklädesbolaget Lululemon föll tillbaka med 2,2 procent efter att ha klättrat drygt 14 procent dagen innan då bolaget lämnade en vinstprognos för helåret som överträffade förväntningarna.

Amerikansk tioårig statspappersränta var upp 1 punkt till 2,40 procent.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund