”Vi har en allvarlig störning på marknaden”

Det kan ta flera månader innan private equity-marknaden vaknar till liv igen, säger Paul Watters på kredivärderingsinstutet Standard & Poor's i London i en intervju med Affärsvärlden.

Paul Watters är chef för European Leveraged Finance & Recovery Ratings på Standard &Poor’s i London. Hans team London ansvarar för att bedöma låntagarnas säkerheter, kapitalstrukturer och lånevilkor i samband med företagsförvärv.

Kan du beskriva situationen just nu för köp- och försäljningar av företag?
– Vi har en väldigt allvarlig störning just nu på kreditmarknaden den mesta aktiviteten av köp och försäljningar av bolag har stannat av då aptiten på att finansiera nya affärer har försvunnit hos banker och andra institutioner.

När är krisen över?
– Det kan ta tid, flera månader, innan marknaden återställs eftersom det i det här skedet är svårt att se vilka konsekvenserna blir och investerare har inte hunnit bilda sig en uppfattning om hur situationen har förändrats.

Varför vill man inte finansiera företagsaffärer just nu?
– Det beror på flera saker. De banker som har ställt upp och garanterat finansieringen i de affärer som har gjorts upp de senaste två tre månaderna och inte har lyckats placera finansieringen än har i många fall problem. De kan inte vara med i några nya affärer för än de löst finansieringen i de garantierna och därmed gjort sig av med risken från sin balansräkning.

– Det råder en brist på banker som är villiga att ställa upp med lån till företagsaffärer. Det andra skälet är att transparensen har försämrats. Man vet helt enkelt inte till vilka multiplar ett förvärv ska värderas eller vilken skuldsättning som är acceptabel.

– Andrahandsmarknaden för krediter har i princip upphört och därmed priser att jämföra med också. Det finns också en oro för att krisen på kreditmarknaderna ska få påverkan på den ekonomiska konjunkturen. Stigande räntor och en avmattad konjunktur kan i slutändan påverka bolagens förmåga att fullfölja sina åtagande till kreditgivarna.

Vad behövs för att kreditgivarna ska komma tillbaka?
– Det råder en stor osäkerhet om prissättningen i nya affärer och det är rimligt, med tanke på ökad riskpremie och dyrare finansiering, att priset på bolag som köps och säljs kommer sjunka i framöver. Men det är ett hypotetiskt resonemang eftersom vi inte sett några affärer de senaste veckorna.

– För att den primära marknaden där bankerna sätter upp lånen ska komma igång behöver prissättningen först stabiliseras på andrahandsmarknaden. En prissättning som sedan kan användas som indikator på nya affärer.

Tror du att strukturen på finansieringen av bolagsköp kommer förändras nu?
– Kreditvillkoren har urholkats. Marknaden visade tendenser på överhettning under våren med stigande skulder i förhållande till företagens EBITDA och lägre disciplin vid skapandet av bolagens kapitalstruktur. Jag tror att vi får se mer amorterande skulder på bekostnad av mer fria krediter. Bankerna kommer säkert också kräva högre marginal för att låna ut.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.