Vinnare med olika strategier
Ingen av de största fondförvaltarna blev fjolårets vinnare på den svenska fondmarknaden. De bästa Sverigefonderna blev de mindre och klart offensivt inriktade Didner & Gerge och Odin Sverige. Offensiv inriktning innebär att fonderna vågade avvika mot index och att de inte hade så stor viktning i de mest omsatta aktierna, vilket majoriteten av Sverigefonderna hade. Didner & Gerge och Odin steg båda med över 10 procent, trots att Affärsvärldens generalindex föll med nio procent.
Båda fonderna har fem stjärnor, det vill säga det maximala betyget, i Affärsvärldens Fondindikator. Till Odins betyg tillkommer det dock en parantes, eftersom fonden under året bytt förvaltare från Petter Edvall till Ragnhild Wiborg. En ny förvaltare måste enligt Affärsvärldens regler bevisa sin skicklighet under två år innan parentesen kan försvinna. En ny förvaltare kan rimligtvis inte leva på sin företrädares kompetens. Det har dock börjat bra för Ragnhild Wiborg.
Motpoler
Det intressanta med att just dessa fonder fick ett bra år är att deras strategier är vitt skilda från varandra. Varje enskilt börsår brukar ju “tillhöra” någon enskild kategori. Vissa år är det småbolag som går bäst, andra år tillväxtbolag och vid andra tillfällen cykliska företag.
Didner & Gerge föredrar bolag med hög försäljningstillväxt och goda marginaler som gärna får vara branschledande. Förvaltaren säljer inte en aktie enbart för att den enligt traditionella nyckeltal, som exempelvis höga p/e-tal, anses vara dyr. Odin investerar ofta i företag som ingen annan tror på, som är bortglömda för att de haft problem, men där förvaltaren ser en möjlig vändning. Odin föredrar bolag med låg värdering, som exempelvis stor substansrabatt, och hög direktavkastning.
Didner & Gerges lyckade satsning förra året var Skanska, en aktie som förvaltaren ägt länge och som hade ett bra år. Även Investor blev en lyckad placering för fonden. Mindre lyckat blev H&M, som är ett av Didner & Gerges största innehav. Odins utveckling beror framför allt på investeringarna i rederier, som förra året hade en mycket bra utveckling. Även Bure blev en lyckad placering. Mindre lyckad var Odins satsning på Avesta.
Didner & Gerges Sverigefond steg med 15 procent förra året och fonden är utan tvekan den bästa Sverigefonden sedan starten 1994. Per den sista september var fondens största innehav H&M, Skanska och Ericsson. Dessa aktier finns fortfarande kvar i portföljen.
“Trots att kursen i H&M har halverats så är värderingen fortfarande hög och därmed också förväntningarna på bolaget. Det viktigaste är att H&M kan fortsätta att växa med höga marginaler och det tror vi att de kan. Signalerna från USA är också positiva. Men, vi har nog varit lite för optimistiska”, säger, en av fondens två förvaltare, Adam Gerge. När det gäller Ericsson påpekar Gerge att “det viktigaste är att systemsidan tuffar vidare – telefonerna inverkar nog inte så mycket på Ericssons värdering, eftersom förlusterna förr eller senare försvinner”. Varför Skanska varit och är ett stort innehav i fonden förklarar förvaltaren med att “det är ett bolag som är starkt i en tuff bransch. De är duktiga internationellt, särskilt i USA, och kan med sin högre värdering köpa lägre värderade företag och ändå behålla nuvarande värdering”.
Konjunkturkänsligt
Odin tror på helt andra aktier under 2001 och föredrar framför allt bolag som är konjunkturkänsliga, såsom Avesta, Rottneros och Sapa. “Avesta är ett tidigt cykliskt bolag, som gynnas av en räntesänkning. Det är dessutom undervärderat och har bra balanser och detsamma kan sägas om Rottneros”, säger Mikael Wickbom, marknadschef på Odin Fonder. Valet av Sapa beror på att det bolaget är lågt värderat och dessutom en uppköpskandidat, enligt Odin. Odin tror också på SAS, där man hoppas på en sammanslagning av de tre aktierna (aktierna handlas ju på alla de skandinaviska börserna). Slutligen väljer Mikael Wickbom att lyfta fram Maxim, “eftersom bolaget har kontanta medel på 80 kronor per aktie och det finns en möjlighet att företaget kan lösa hepatit C-problemet”.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.