Fastighet Castellum
Castellums företrädesemission kraftigt övertecknad

Det preliminära utfallet i företrädesemissionen visar att emissionen tecknades till 153%, skriver Castellum i sitt pressmeddelande efter börsens stängning på tisdagen. Närmare 99% av de erbjudna aktierna har tecknats med stöd av teckningsrätter. Ytterligare 54% har tecknats utan stöd av teckningsrätter.
Fastighetsbolaget får in 10,2 miljarder kronor före emissionskostnaderna.
Storägaren Roger Akelius har tidigare framfört att han tycker att det är bra att fastighetsbolaget tar in över 10 miljarder:
”Jag tycker styrelsens beslut att skydda Castellum är lysande”, sa Roger Akelius till Affärsvärlden i början av maj.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.
Här hittar du Afv Fastighet