Sandvik får dåligt betalt för stark rapport – Di
Verkstadsbolaget Sandvik får initialt dåligt betalt på börsen för en rapport med stark orderingång, försäljning och positiva uttalande om starten på april. Den något lägre lönsamheten förklaras främst av valutaeffekter och borde smältas snabbt av marknaden. Det skriver Dagens industri i en kommentar efter delårsrapporten.
“Kursreaktionen på Sandviks rapport var initialt ljummen men bör kunna förstärkas under dagen om inte rapportkonferensen under eftermiddagen bjuder på överraskningar från Stefan Widing. Även om Sandviks värdering välförtjänt börjat klättra uppåt och ligger en bit över historiska nivåer är aktien fortsatt billig i jämförelse med sektorkollegor som Epiroc”, skriver tidningen i sin slutsats.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.