Guld
Analyshus: Den gyllene prispressen bör bestå
Sedan 1972 har guldet genomlevt 14 tjur- och 13 björnmarknader*. Varje björncykel har i genomsnitt varat i 538 dagar, enligt Seeking Alpha.
Just nu befinner vi oss i en björnmarknad. Den har pågått sedan guldpriset toppade på 2 020 dollar per uns i oktober 2011.
Klockan 15.00 på tisdagen stod guldpriset i cirka 1 170 dollar per uns. Det innebär ett prisfall med 42 procent sedan toppnoteringen. Den genomsnittliga nedgången för en björnmarknad sett till de senaste 43 åren är 38 procent, enligt Seeking Alpha. Enligt analytiker är det dock inte läge för en prisrekyl riktigt än.
På måndagen meddelade UBS att banken sänker sitt prisestimat för guld på tre månaders sikt till 1 170 dollar per uns från tidigare 1 200 dollar. Sänkningen beror främst på förra veckans sysselsättningsstatistik från USA där det framgick att sysselsättningen ökade med 295 000 personer under februari. Under månaden föll även arbetslösheten i landet till 5,5 procent från 5,7 procent.
Även den australiska storbanken ANZ meddelade på måndagen att de sänker utsikterna för guldet. Banken tror att guldpriset kan falla under 1 100 dollar per uns under en tremånadersperiod.
”Vi tror att guldpriset ska ner med ytterligare 80 dollar per uns”, skriver ANZ enligt The Bullion desk.
I början av året spådde Moodys Investor Service ett genomsnittligt guldpris på mellan 1 100-1 200 dollar per uns. De sänkte också riktkursen till 900 dollar från tidigare 1 000 dollar. För att guldpriset ska nå riktkursen krävs ytterligare prispress med cirka -23 procent från nuvarande nivå.
* Med en björnmarknad menas att guldpriset fallit med 20
procent och en tjurmarknad när det stigit med 20 procent.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.