Börsgolvet: Alternativa fakta om Tobiis framtid

Livet runt Stureplan börjar långsamt ta fart igen. Grundare kraschar kurser, det spekuleras om uppköp i spelbranschen och investerar-kidsen lyfter Nelly i kragen. Välkomna tillbaka till stan och en IPO-säsong i startgroparna.
Börsgolvet: Alternativa fakta om Tobiis framtid - Börsgolvet sommar

Från att ha varit utdömt, rusar e-handelsbolaget Nelly. Marknaden verkar överens om att storägaren och Lager 157-grundaren Stefan Palms turnaround gripit.

“Allt ifrån småbolagsfonder till en massa kids är inne. Med ny ledning och streamlining enligt Lager 157-modellen gör det långsiktigt intressant. Aktien värderas fortfarande lågt, multipel 15x på vinsten”, säger en terminaltiger, som själv inte är helt torr bakom öronen.

Tobii-aktien rasade 40% på två dagar efter att grundaren Mårten Skogö sålt en fjärdedel av sitt innehav före Q2-rapporten. Varpå medgrundaren och styrelseledamoten Johan Elvesjö tyckte det var ett väl valt tillfälle att sälja drygt 30% av sin post.

“Om satsningen på förarövervakning blir så lyckad som bolaget räknar med, måste man dra slutsatsen att grundarduon hatar pengar. Eller så har de en alternativ-fakta-syn på Tobiis framtid. Skuldsättningen är för hög och mot slutet av året kommer kassaflödet att vara negativt igen. En omisskännelig lukt av nyemission sprider sig”, säger en analytiker i skärgården och rynkar på näsan.

En ny internationell undersökning i bladvändaren Journal of Financial and Quantitative Analysis, säger att rapportresultat som senareläggs oftare är negativa än de som släpps tidigare än beräknat.

“Oops! Såg i nyhetsflödet att Lipum skjuter fram sin rapport till 28 augusti. Nåt trist på gång i Fleries innehavsbolag?” säger ett glas rosé på Tranan och öppnar laptoppen.

Mobilsspelsbolagen kämpar med svag marknad och hård konkurrens, som AI kommer att skruva åt ytterligare.

“Många har värderats till ensiffriga multiplar länge nu, och det lär inte ändras. Du kan räkna med konsolidering. G5 och Stillfront är de mest troliga uppköpsobjekten”, krystar ett morgonpass på Gärdet.

En semesterstressad Loro Piana-sneaker är fast på landet och har lessnat på sommaren i stort.

”Ledigt i all ära men nu längtar man till IPO-säsongen. Verisure pitchar redan till institutioner och kliver nog in i september, oktober. Noba, du vet gamla Nordax, har ju också trampat i startgroparna ett tag”, säger skon och blickar ouppskattande mot sjöutsikten.

“Ja, EQT:s notering av Enity blev ju najs! Upp över 40%. Det borde göra Nordic Capital ännu mer sugna på att notera Noba. Frågan är bara om de lämnar några pengar kvar på bordet”, hänger en dubbel espresso ivrigt på, som också saknar kontoret.

Efter budet i juni kontrollerar brittiska riskkapitalbolaget Vor Capital tillsammans med Everysports ledning över 90% av aktierna och lyfter bolaget från börsen.

“Nog för att deras padelsatsning var ett haveri och andra tillgångar är halvrisiga. Men bara Elite Prospects, den där hockeystatistikplattformen med 7 miljoner användare, den kommer att vara betydligt mer värd än de 150 Mkr hela Everysport köps ut för. Inom några år bara. Och de har mycket tillväxt att hämta i återkommande intäkter som skalar upp marginalen ordentligt”, maler en finanscyklist på Sveavägen.

“Mm, hockeyspelare älskar ju både statistisk, att spendera pengar och berätta om hur duktiga de är”, fnyser en fotbollsspelande kollega när de stannar för rött.

Oenighet råder mellan investerarprofiler vad som egentligen är långsiktigt. Per H Börjesson skippar för första gången sitt standardtips Investor. Nu är det Lundbergs som gäller. Günther Mårder däremot, tror att de verkligt framsynta, som han själv givetvis, satsar på Kinnevik. De har högre avkastningspotential och kommer att locka de bästa casen eftersom entreprenörerna gillar Cristina.

Men inte bara aktier som investerarna säljer till kräftorna i år. Syskonen Esmaeilzadehs köpte Zlatans hus i Åre för inte så länge sedan, men säljer igen efter lite piffning för 32 miljoner. Samtidigt säljer mysgubben Torsten Jansson sitt drömställe på Skurkö, fl’åt Sturkö. Jobbigt att äga många lyxhus, säger han och vill ha 8,75 Mkr för att slippa ett.

Robin Söderling är mer känd som tennisspelare än investerare, men har uppenbarligen näsa för affärer. Han säljer sin tredje uppfixade sekelskiftesvilla i Djursholm på tio år.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Här hittar du allt från Börsgolvet