Astor fusioneras med dotterbolag

Försvarsbolaget Astor Group fusioneras med det helägda dotterbolaget Scandinavian Astor Technologies.
Astor fusioneras med dotterbolag - astor
Foto: Astor Group

Efter fusionen kommer Astor Technologies att ingå i Astor Group och upphöra som självständigt bolag. Fusionen har ingen påverkan på daglig verksamhet, syftet är att minska på administrationen och effektivisera koncernens struktur.

“Vi fortsätter att optimera vår bolagsstruktur för att skapa tydlighet och förbättrad kostnadseffektivitet. Denna fusion är ett naturligt steg i vår långsiktiga strategi”, säger Mattias Hjorth, vd för Astor Group.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund