Addtech
Bättre än väntat från Addtech – höjer utdelningen

Rörelseresultatet mätt i ebita ökade mer än väntat. Styrelsen föreslår höjd ordinarie utdelning.
Omsättningen steg 12,9 procent till 5 750 miljoner kronor (5 091). Utfallet kan jämföras med Bloombergs analytikerkonsensus som låg på 5 644.
Ebita-resultatet uppgick till 880 miljoner kronor (763), väntat 854, med en ebita-marginal på 15,3 procent (15,0).
Rörelseresultatet blev 743 miljoner kronor (649). Rörelsemarginalen var 12,9 procent (12,7).
Resultatet efter skatt blev 543 miljoner kronor (451).
Resultat per aktie uppgick till 1,95 kronor (1,60).
I ordinarie utdelning föreslås 3,20 kronor per aktie (2,80). Väntat var 3,08.
Två förvärv genomfördes under kvartalet: Italienska Coel Motori, som bland annat tillverkar elektriska bromsmotorer och Rosho Automotive Solutions som designar och konfigurerar säkerhets- och förarassistanssystem baserat på kamerateknik.
Vd Niklas Stenberg skriver att marknadsläget övergripande stärktes något under fjärde kvartalet även fast variationerna mellan de olika kundsegmenten kvarstod.
“Den totala försäljningen ökade med 13 procent, varav 2 procent var organisk, med solida bidrag från fyra av fem affärsområden där Energy uppvisade den starkaste försäljningsutvecklingen och Automation den svagaste. Ebita ökade med 15 procent till 880 miljoner kronor med en ebita-marginal om 15,3 procent (15,0)”, skriver han.
Stenberg kommenterar även utsikter.
“Vi går in i det nya verksamhetsåret med god orderingång, välfyllda orderböcker samt en ambitiös plan för fortsatt tillväxt. Även om vi mot slutet av året upplevde en viss förbättring avseende marknadsläget är den allmänna osäkerheten inför de närmaste kvartalen stor. Vår direkta påverkan av de annonserade handelstullarna är i dagsläget marginell samtidigt som det är svårt att bedöma de långsiktiga effekterna detta kan få på konjunkturutvecklingen och dess påverkan på våra kunders investeringsvilja. Samtidigt är vi motståndskraftiga och väl rustade för framtiden med en väldiversifierad verksamhet av flexibla och anpassningsbara bolag med starka positioner i nischer med långsiktigt god efterfrågan drivet av tydliga tillväxttrender”, skriver han.
Addtech, Mkr | Q4-2024/2025 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q4-2023/2024 | Förändring |
Nettoomsättning | 5 750 | 5 644 | 1,9% | 5 091 | 12,9% |
Ebita | 880 | 854 | 3,0% | 763 | 15,3% |
Ebita-marginal | 15,3% | 15,1% | 15,0% | ||
Rörelseresultat | 743 | 649 | 14,5% | ||
Rörelsemarginal | 12,9% | 12,7% | |||
Nettoresultat | 543 | 451 | 20,4% | ||
Resultat per aktie, kronor | 1,95 | 1,60 | 21,9% | ||
Ordinarie årsutdelning per aktie, kronor | 3,20 | 3,08 | 3,9% | 2,80 | 14,3% |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.