Stockholmsbörsen
Börsen stiger tydligt på förhoppningar om handelsavtal

De ledande Europabörserna noterar också uppgångar, men inte lika stora som den i Stockholm. Stöd kommer från investerarnas förhoppningar om ett handelsavtal mellan USA och EU kan vara inom räckhåll.
Vid 12.50-tiden var OMXS30-indexet upp 1,4%.
Inom OMXS30-index gick Boliden starkast med en uppgång på 2,7%, följt av Sandvik som steg 2,5%. I botten fanns Saab B, som backade 2,3%, och Tele2 B, som föll 0,7%.
Lundin Gold ökade guldproduktionen vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador med 5% under andra kvartalet, jämfört med samma period i fjol. Aktien steg 1,4%.
Bulten rapporterade lägre omsättning, orderingång och resultat i andra kvartalet. Bolaget arbetar med att ta fram en uppdaterad strategi och nya finansiella mål. Aktien föll 6,9%.
Oncopeptides klättrade ytterligare 40%, efter onsdagens uppgång på 44% i samband med bolagets kvartalsrapport.
Paradox backade 1,2% efter att SEB sänkt sin rekommendation från köp till behåll.
Lundin Mining steg 1,7%. Aktien vände upp efter initial nedgång då råvarusektorn gick starkt. JP Morgan sänkte sin rekommendation från övervikt till neutral.
New Wave sjönk 2,5% efter att Handelsbanken sänkt sitt råd från köp till behåll.
Vidare steg Logistea med 4,1% och Invisio ökade 4,0%. Nordea har inlett bevakning av båda bolagen med köpråd.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.