Cinclus Pharma
Cinclus Pharma tecknar miljardavtal: ”En vändpunkt”

Det totala transaktionsvärdet uppgår till 220 miljoner euro, motsvarande nära 2,4 miljarder kronor, och inkluderar en initial betalning på 13 miljoner euro samt milstolpsbetalningar.
Avtalet omfattar samtliga EES-länder, Storbritannien och Schweiz. Cinclus Pharma är berättigat till tvåsiffriga royalties som börjar strax under 20 procent och överstiger 20 procent på de högsta nivåerna.
“Alliansen med Zentiva innebär en betydande vändpunkt för Cinclus Pharma“, säger Christer Ahlberg, vd för Cinclus Pharma.
“Vi är särskilt glada med tanke på Zentivas kommersiella räckvidd och operativa styrka i Europa. Detta samarbete omfattar allt som behövs för att framgångsrikt etablera linaprazan glurate på marknaden i Europa. Alliansen drar nytta av världsledande expertis inom gastroenterologisk forskning och utveckling, regulatoriska frågor, tillverkning och kommersialisering. Samarbetet minskar inte bara risken för vårt mål mot ett europeiskt godkännande utan positionerar oss också för att skapa betydande globalt värde, särskilt på den amerikanska marknaden där vi behåller alla kommersiella rättigheter och ser en betydande kommersiell potential”, fortsätter han.
Cinclus Pharma håller med anledning av avtalet en webcast klockan 09.00.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.