De går bäst på Wall Street

De amerikanska börserna handlades något högre på fredagen inför långhelgen som sträcker sig över måndagens Memorial Day. Precis som i går leddes uppgången av småbolagsaktier. Bästa sektorer var verkstad och teknologi, sämsta var hälsovård och utilities.

Dow Jones Industrial Average var klockan 16.33 upp med 0,3 procent till 16.596. S&P 500 hade ökat med 0,3 procent till 1.898 medan Nasdaq Composite var upp 0,3 procent till 4.167. Starkast av alla gick dock småbolagsindexet Russell 2000 som var upp 0,6 procent till 1.121.

S&P 500 handlades över rekordstängningsnivån på 1.897 som sattes den 13 maj. Indexet var dock en bit under intradagshögsta på 1.902 som sattes den 13 maj.

Räntan på den tioåriga obligationen var ned 3 punkter till 2,53 procent samtidigt som trettioårsräntan var ned 3 punkter till 3,40 procent.

Försäljningen av nya hus var högre än väntat i april och uppgick till 433.000 i årstakt, väntat var 425.000. Det var framför allt i mellanvästern som försäljningen ökade starkt.

Hewlett-Packard, som sjönk några procent under gårdagen efter att av misstag ha släppt sin delårsrapport för tidigt, steg 6,6 procent. Om resultatet i det andra kvartalet var en besvikelse applåderade marknaden vd Meg Whitmans handlingskraft när hon aviserade uppsägningar av ytterligare 16.000 tjänster på bolaget.

Klädkedjan Gap prickade mer eller mindre marknadens förväntningar med sin rapport efter stängning i går och upprepade därtill prognoserna för helåret. Aktien var ned 0,2 procent.

TV-spelskedjan GameStop steg 4,5 procent efter att ha rapporterat ett bättre resultat än väntat. Nya konsoler från både Microsoft och Sony har lockat kunder till butikerna och den jämförbara försäljningen ökade med 5,2 procent.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.