De tar plats i nya riksbanksfullmäktige

Riksdagen har under tisdagen utsett det nya riksbanksfullmäktige som består av elva ledamöter och lika många suppleanter.

Ledamöterna har samma mandatperiod som riksdagsledamöterna, noteras det i ett pressmeddelande från Riksbanken.

Fullmäktige väljer inom sig ordförande och vice ordförande.

Till ordinarie ledamöter har utsetts:

1   Susanne Eberstein (S)

2   Mikael Lundholm (M)

3   Hans Hoff (S)

4   Peter Egardt (M)

5   Caroline Helmersson Olsson (S)

6   Oscar Sjöstedt (SD)

7   Hans Birger Ekström (M)

8   Anders Karlsson (S)

9   Roger Tiefensee (C)

10  Agneta Börjesson (MP)

11  Chris Heister (M)

Till suppleanter har utsetts:

1   Catharina Bråkenhielm (S)

2   Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

3   Tommy Waidelich (S)

4   Oskar Öholm (M)

5   Anne-Kristine Johansson (S)

6   Dennis Dioukarev (SD)

7   Carl B Hamilton (FP)

8   ClasGöran Carlsson (S)

9   Karin Nilsson (C)

10  Janine Alm Ericson (MP)

11  Stefan Attefall (KD)

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.