FDA skeptiska till Astras läkemedel

Den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA ifrågasätter nu om AstraZenecas nya läkemedel mot en viss typ av äggstockscancer verkligen är så effektivt som tidigare studier har visat, rapporterar TT på måndagen.

Tidigare har substansen olaparib visat på en 83-procentig minskning av risken för progression (tillväxt) av cancern.

Men på måndagen offentliggjorde FDA en rapport där myndigheten säger att resultatet av allt att döma kan bli svårt att upprepa. Att patienterna var så få och det faktum att företaget identifierade dem i efterhand “väcker frågor om tillförlitligheten av den uppskattade behandlingseffekten”, skriver FDA på sin hemsida.

Om två dagar hålls ett expertmöte som ska ta ställning till huruvida fördelarna med olaparib överväger nackdelarna, skriver TT.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.