Fed öppnar för höjning i december

USA:s centralbank Federal Reserve håller dörren öppen för att en första styrräntehöjning kan komma i december. Den bedömningen gör analytiker efter onsdagens penningpolitiska besked där räntan som väntat lämnades oförändrad vid 0-0,25 procent.

“Mötesbeskedet gav inga tydliga signaler kring nästa räntebeslut i december. Det fanns dock indikationer om en kamp i december. Vår syn är att Fed lämnar dörren öppen för en första räntehöjning innan årets slut. Vi tror att centralbanken kommer att leverera en första höjning under 2015, även om osäkerheten är stor”, kommenterar Handelsbanken.

Barclays Capital anser också att en december-höjning finns kvar på bordet, men bedömer att det är mer troligt att höjningen kommer nästa år.

“Gårdagens mötesbesked var något mer hökaktigt än vad vi hade förväntat oss inför mötet”, uppger Barclays som ser oktober-uttalandet som ett tydligt försök från Fed att behålla decembermötet på bordet.

Danske bank anser att Fed skickade ett tydligt budskap igår:

“En höjning i december är ett verkligt alternativ, och huruvida det sker då eller under nästa år beror på datan”, skriver Danske Bank som anser att det är mest sannolikt att den första räntehöjningen kommer i januari på grund av svaghet inom tillverkningsindustrin.

Société Générale anser också att budskapet kring att en höjning kan komma i december var tydligt, men investmentbanken framhåller att Fed inte indikerade att det var varken säkert eller troligt att så blir fallet. Hur Fed kommer att agera förblir databeroende, konstaterar Société Générale.

Svag ekonomisk statistik har på senare tid fått bedömare att i allt högre grad skjuta förväntningarna om en styrräntehöjning på framtiden. Att Fed vilar på hanen även i december är marknadens huvudscenario sedan en tid tillbaka.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.