Fenix Outdoor
Fenix Outdoor satte nytt omsättningsrekord i Q1 – kommer höja priser kommande år

“Nettoomsättningen för vår butiksförsäljning är tillbaka på en nivå om cirka en tredjedel av total försäljning. Vår digitala försäljning är lägre än förra året, både i absoluta och relativa termer. De främsta effekterna kommer från Tyskland, där den digitala försäljningen förra året främjades kraftigt av att butikerna var stängda”, kommenterar arbetande styrelseordförande Martin Nordin.
Ebitda-resultat blev 30,8 miljoner euro (26,1), med en ebitda-marginal på 18,6 procent (20,5).
Rörelseresultatet blev 17,7 miljoner euro (14,5), med en rörelsemarginal på 10,7 procent (11,4).
Resultatet före skatt var 18,1 miljoner euro (15,7).
Resultatet efter skatt blev 12,7 miljoner euro (9,6), och per aktie 0,95 euro (0,72).
Fenix kommer enligt Nordin att behöva höja priserna under kommande år då de ökade kostnaderna, nu även från material och allmänna tillverkningskostnader, skapar ett behov för detta. De ökade kostnaderna bedöms komma att troligen börja påverka bolaget till våren/sommaren 2023.”I denna nya inflationsmiljö finns en viss osäkerhet om hur konsumenterna/marknaden kommer att kunna absorbera densamma”, säger ordföranden.
Fenix Outdoor, MEUR | Q1-2022 | Q1-2021 | Förändring |
Nettoomsättning | 165,2 | 127,1 | 30,0% |
EBITDA | 30,8 | 26,1 | 18,0% |
EBITDA-marginal | 18,6% | 20,5% | |
Rörelseresultat | 17,7 | 14,5 | 22,1% |
Rörelsemarginal | 10,7% | 11,4% | |
Resultat före skatt | 18,1 | 15,7 | 15,3% |
Nettoresultat | 12,7 | 9,6 | 32,3% |
Resultat per aktie, EUR | 0,95 | 0,72 | 31,9% |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.