Finska staten storsäljer i Telia

Finska Solidium har i ett accelererat auktionsförfarande till internationella och nordiska institutionella placerare sålt 200 miljoner aktier i Telia Sonera, det vill säga cirka 4,6 procent av de emitterade aktierna i Telia Sonera för ett försäljningspris som uppgick till 51,00 kronor per aktie.

Tack vare en god efterfrågan bland placerare utökades försäljningen från 175 miljoner till att omfatta 200 miljoner aktier.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Bruttoförsäljningsbeloppet uppgick till 10,2 miljarder kronor. Som en följd av aktieförsäljningen minskar Solidiums ägarandel i Telia Sonera från 7,8 procent till 3,2 procent.

Carnegie, Citi, Morgan Stanley och Nordea agerade som huvudarrangörer vid aktieförsäljningen.

Solidium har med vissa undantag förbundit sig att inte avyttra ytterligare aktier i Telia Sonera till marknaden under 90 dagar efter offentliggörandet av aktieförsäljningen den 10 februari.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.