Grekland
”Grekavtal klart inom några dagar”
Under torsdagen lyckades inte Grekland nå något avtal med långivarna och eurogruppen ska återigen mötas på lördag i ett sista försök att undvika att Grekland missar sin betalning till IMF förfaller den 30 juni.
Schulz tror inte att Grekland kommer att behöva lämna EMU och han sade att ett grekiskt utträde ur valutasamarbetet kan orsaka smitta som skulle påverka Spanien, Italien och Portugal.
“Då skulle vi få dimensioner som jag inte ens vill tänka på så det är därför… jag beslutar att försöka allt för att undvika denna väg”, sade han.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.