Hexagon
Hexagon ingår samarbete med tyska ZF

Samarbetet går ut på att Hexagons mjukvara för positionering och korrigeringslösningar för GNSS (global navigation satellite system), kommer att ingå i ZF:s plattform Proconnect. Denna möjliggör heltäckande kommunikationskapacitet mellan fordon, fordon till satellit och fordon till nätverk.
Enligt Hexagon är integrationen viktig för att uppnå den säkerhet, precision i väghållning och säkerhetsklassning (ASIL) som ZF:s plattform för fordonsstyrning kräver.
“Partnerskapet är ett naturligt nästa steg i vårt främjande av säkerhet och automatisering i fordons- och transportindustrin”, säger Hexagons VD Ola Rollén.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.