Carl Icahn
Icahn går in i Hertz
Det skriver flera amerikanska medier.
Icahn säger även att han kan komma att söka en plats i Hertz styrelse. Icahn har kritiserat bolagets ledning, men säger också att han anser att aktien är undervärderad.
Enligt amerikanska SEC har Icahn köpt köpoptioner och aktier från och med slutet av juni till augusti och ökade ytterligare i bolaget under onsdagen, då Hertz vinstvarnat och sedermera backade med över 11 procent. Aktien återhämtade sig dock efter nyheten om att Icahn skrivit in sig i bolagets ägarlista. Aktien stängde på -3,9 procent.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.