Coca-Cola
Ikoniska amerikanska varumärken stänger ned i Ryssland

I Starbucks fall är det dess licenstagare som får stänga ned. Bolaget har 130 butiker i Ryssland och Ukraina som står för mindre än en procent av de globala intäkterna, enligt analytiker på Cowen. Vd Kevin Johnson har lovat att stödja de 2 000 anställda i Ryssland som påverkas av beslutet.
Coca-Cola var kortfattade med sitt besked. De uppgav att verksamheten stoppas och att man kommer fortsätta följa och bedöma situationen som den utvecklas.
Pepsico meddelar att de tänker sluta sälja drycker som Pepsi och 7UP men fortsätta förse Ryssland med livsmedel. Det betyder att det blir möjligt att fortsatt köpa dess chips och andra dagligvaror som mjölk, ost och välling. Det uppgavs också att bolaget utvärderar alternativen för den ryska verksamheten, inklusive en nedskrivning.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.