IMF oroas över tillväxten
Det uppger Dow Jones Newswires.
IMF menar att den senaste tidens marknadsoro och tröga tillväxt i “rika länder” kan tvinga dem att sänka sina prognoser ytterligare, bara en dryg månad efter att de nedgraderade sina utsikter för den globala tillväxten i år till 3,4 procent.
IMF gav inga närmare detaljer i dagens rapport, men betonade bland annat att en ekonomi som Tyskland har råd att satsa mer på infrastruktur.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.