Kinesiska företag exporterar alltmer till Ryssland

Kinas export till Ryssland av halvledare och andra elektroniska komponenter samt råmaterial för militära tillämpningar har ökat sedan Rysslands invasion av Ukraina. Det skriver Wall Street Journal och hänvisar till kinesisk tulldata.
Kinesiska företag exporterar alltmer till Ryssland - Kina export
Kinesisk hamn. Foto: Chinatopix via AP
Halvledare som exporterades från Kina till Ryssland mer än fördubblades till cirka 50 miljoner dollar under de första fem månaderna, jämfört med föregående år.

Bland annat var exporten av aluminiumoxid som används i vapenindustrin mer än 400 gånger så hög som föregående år, enligt data.

Kinesiska tjänstemän har sagt att landet inte säljer vapen till Ryssland och den totala exporten har sjunkit avsevärt i år eftersom kinesiska företag fruktar att hamna i fejd med USA.

Svårbegriplig data och komplexa nätverk av dotterbolag och mellanhänder gör det dock svårt att spåra all aktivitet för det som exporteras och importeras länderna emellan.

Kinas energiimport av rysk olja och gas är en stor del av Rysslands ekonomi och Vladimir Putin har betonat vikten av att exportera mer energi till Kina och övriga Asien i framtiden.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.