Kinnevik
Kinnevik köper in sig ytterligare i amerikanskt hälsovårsföretag

Kinnevik har köpt, och planerar att köpa, aktier i det amerikanska, digitala och snart börsnoterade hälsovårdsbolaget Livongo.
Det framgår av ett pressmeddelande från investmentbolaget.
Kinnevik köper för det första aktier i Livongo från Merck Global Health Innovation Fund för en totalsumma om cirka 50 miljoner dollar.
Därutöver har Kinnevik anmält intresse för att köpa nyemitterade aktier i Livongo för motsvarande cirka 20 miljoner dollar i samband med bolagets börsnotering som beräknas äga rum den 29 juli.
Det föreslagna prisintervallet i noteringen är 20-23 dollar per aktie, och det motsvarar en värdering av hela bolaet om cirka 2,1 miljarder till 2,4 miljarder dollar före emission av nya aktier.
Affären med Merck är villkorad av att noteringen genomförs.
“Livongo är ett digitalt hälsovårdsbolag baserat i USA som hjälper patienter med kroniska sjukdomar att leva ett bättre och hälsosammare liv. Livongo har utvecklat ett nytt sätt att hantera diabetes som kombinerar den senaste teknologin med coaching”, lyder Kinnevik beskrivning av Livongo på investmentbolagets hemsida.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.