Kinneviks substansvärde sjönk till 218,32 kronor per 30 juni

Kinnevik rapporterar ett minskat substansvärde till 218,32 kronor per aktie per 30 juni. Det kan jämföras med 243,50 kronor per 31 mars, vilket innebär en minskning med cirka 10 % under andra kvartalet. För ett år sedan var substansvärdet 274,05 kronor.
Kinneviks substansvärde sjönk till 218,32 kronor per 30 juni - KINNEVIK
Kinnevik, inestmentbolag Foto: Henrik Montgomery / TT / kod 10060
Rörelseresultatet blev -6 706 miljoner kronor (12 498).

Resultatet före och efter skatt var -6 729 miljoner kronor (12 489).

Resultat per aktie hamnade på -24,09 kronor (44,95).

Nettokassan uppgick till 13,6 miljarder kronor, inklusive intäkten från försäljning i och erhållen utdelning från Tele2, motsvarande 28 % av portföljvärdet vid kvartalets slut.

“Förra året betonade vi att multipelexpansion stöttade vårt substansvärde, och nu står vi inför en rakt motsatt situation. Med vår långsiktiga syn på bolagsbyggande och starka finansiella position är vi fullt fokuserade på att stötta våra mest lovande bolag genom denna nedgång och vi utvärderar även kontinuerligt de investeringsmöjligheter som uppstår. Med det sagt är det sannolikt att det kraftigt försämrade marknadsklimatet kommer ha en negativ påverkan på de
mindre motståndskraftiga bolagen i vår portfölj”, säger vd Georgi Ganev i rapporten.

Han säger också:

“Det nuvarande marknadsklimatet kommer avslöja vilka bolag som steg med tidvattnet under pandemin och vilka bolag som verkligen har potentialen att bli långsiktigt framgångsrika oavsett
makroekonomiska omständigheter. Det är verkligheten för venture- och tillväxtmarknaden i stort, och så även för oss på Kinnevik. Vi måste vara förberedda om pressen på värderingarna
fortsätter, eller intensifieras ytterligare, och gör det ännu svårare för våra bolag att finansiera sin fortsatta tillväxt”.

Vidare säger han:

“Vi fortsätter vara ödmjuka inför det rådande marknadsklimatet men är övertygade om att vi på sikt kommer att komma ur den här nedgången starkare”.

Kinnevik, Mkr Q2-2022 Q2-2021 Förändring
Rörelseresultat -6 706 12 498
Resultat före skatt -6 729 12 489
Nettoresultat -6 729 12 489
Resultat per aktie, kronor -24,09 44,95
Substansvärde per aktie, kronor 218,32 274,05 -20,3%
Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.