Nytt försök till rekyl upp i oljepriserna

Råoljepriserna gör ett nytt försök till rekyl upp under torsdagens handel, efter att ha noterat de lägsta nivåerna sedan 2009 på onsdagen.

Tidigare i veckan har det kommit en rad med prisnegativa nyheter där bland annat oljekartellen OPEC sänkt efterfråge- samt höjt utbudsprognoserna. Vidare visade USA:s råoljelager klart högre nivåer än väntat.

“Oljemarknaden bokstavligen översvämmades av prisnegativa nyheter som drev ned Brent- och WTI-oljepriset till nya femårslägsta nivåer”, kommenterar Commerzbank.

Efter ett uttalande från Saudiarabiens oljeminister där man ifrågasätter varför OPEC:s produktion ska sänkas anser Commerzbank att det är bevisat att man vill tvinga ut vissa producenter från marknaden.

Samtidigt fortsätter kriget om marknadsandelar inom OPEC där Kuwait var senast ut att sänka sina försäljningspriser till kunder i Asien under onsdagen.

Bank of America uppger i en analys att oljekartellen OPEC inte fungerar på något meningsfullt sätt och att råoljepriserna kan falla till 50 dollar per fat under de kommande månaderna, då marknadskrafterna skakar ut de svagaste producenterna.

Minst 15 procent av USA:s skifferoljeproducenter förlorar nu pengar och över hälften kommer att visa förlust om oljepriset faller under 55 dollar per fat, enligt Bank of America.

Den nuvarande prisnedgången kommer samtidigt att strypa skifferprojekt i Argentina och Mexiko samt framtvinga neddragningar av kanadensisk oljesand samt några av Rysslands mer avlägsna fält.

Dessutom kommer de stora oljebolagen dra ned projekt med break-even-kostnader under 80 dollar per fat.

Banken räknar med att det tar omkring sex månader för marknaden att bli av med utbudsöverskottet på cirka en miljon fat om dagen om Brent faller under 60 och WTI når 50 dollar. Det kommer att skapa

inledningen på nästa brist i marknaden.

“Vi förväntar en ganska skarp vändning till höga 80 eller till och med 90 under det andra halvåret nästa år, enligt Bank of America.

Under fredagen presenterar IEA sin månadsrapport, efter att EIA och OPEC redan lämnat sina motsvarigheter tidigare i veckan.

Under torsdagseftermiddagen väntas USA-statistik över nya arbetssökande, detaljhandel, importpriser, konsumentförtroende och industrilager.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund