Olja: IEA sänker prognosen för oljeefterfrågan

International Energy Agency (IEA) sänker sin prognos för dengenomsnittliga globala efterfrågan på olja avseende 2015. Det framgår av IEA:s senaste månadsrapport som presenterades på fredagen.

För 2014 bedöms efterfrågan uppgå till 92,4 miljoner fat per dag, vilket är oförändrat jämfört med föregående månadsrapport. För 2015 väntas efterfrågan hamna på 93,3 miljoner fat, vilket innebär en sänkning med 230.000 fat per dag.

IEA uppger att sänkningen för 2015 kommer efter lägre förväntningar på efterfrågan från forna Sovjetunionen och andra oljeexporterande länder.

Det globala råoljeutbudet sjönk enligt IEA med 340.000 fat per dag i november till 94,1 miljoner fat per dag. Jämfört med ett år sedan var den totala produktionen 2,1 miljoner fat per dag högre, där produktionsökningen var jämnt fördelad inom och utanför OPEC.

Opecs utbud av råolja under månaden uppgick till 30,32 miljoner fat om dagen, vilket innebar en nedgång med 315.000 fat om dagen jämfört med månaden innan. Det var ändå över den officiella produktionskvoten på 30 miljoner fat om dagen för sjunde månaden i följd.

Förväntningarna på marknadens efterfrågan på OPEC:s olja (call on OPEC) för 2015 har reviderats ned med 300.000 fat per dag till 28,9 miljoner fat om dagen. Anledningar till revideringen är lägre prognos för den globala efterfrågan samt upprevideringar av historiska nivåer och prognoser avseende Nordamerika samt utbudet av biobränsle. Under det första kvartalet 2015 förväntas efterfrågan på OPEC:s olja minska i linje med säsongsmässiga mönster med 1,2 miljoner fat per dag jämfört med det fjärde kvartalet 2014.

OPEC:s lediga kapacitet bedöms ha uppgått till 3,45 miljoner fat om dagen i november, jämfört med 3,25 miljoner fat i oktober. Saudiarabien står för 80 procent av den lediga kapaciteten.

OECD:s oljelager steg med 1,4 miljoner fat under oktober till 2.720 miljoner fat, vilket är den högsta nivån sedan september 2013. Lagernivån i jämförelse med den genomsnittliga nivån under fem års tid ökade till positiva tal för första gången sedan mars 2013.

Preliminära indikationer för november pekar på en nedgång i lagren med 7,9 miljoner fat. I jämförelse med det femåriga genomsnittet väntas nivån då ha stigit till 22,5 miljoner fat.

Balansen mellan globalt utbud och efterfrågan indikerar att lagren kan växa med 297 miljoner fat under det första halvåret 2015. Om hälften av denna lageruppbyggnad skulle ske inom OECD, innebär det lager på rekordnivån 2.869 miljoner fat vilket sannolikt skulle innebära ett test för gränserna i lagerkapaciteten, uppger IEA.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund