Storskogen
Positiv organisk tillväxt för Storskogen

Den justerade rörelsevinsten, mätt i ebita, var nästan i linje med fjolåret.
Omsättningen sjönk 5,0 procent till 7 940 miljoner kronor (8 358). Den organiska försäljningstillväxten var 1 procent (-6).
Justerat ebita-resultat blev 700 miljoner kronor (703).
Rörelseresultatet blev 503 miljoner kronor (478), med en rörelsemarginal på 6,3 procent (5,7).
“Det första kvartalet är vanligtvis säsongsmässigt svagare, så även i år. Jämfört med föregående år var lönsamheten däremot bättre tack vare fjolårets avyttringar samt underliggande lönsamhetsförbättringar, vilket är särskilt tydligt inom Services där nivåerna har lyft markant”, kommenterar vd Christer Hansson.
“Lönsamheten i Industry var något under förväntan, men vi ser en återhämtning till fjolårets starkare nivåer under det andra kvartalet”, tillägger Hansson.
Resultatet efter skatt blev 216 miljoner kronor (143), och per aktie 0,12 kronor (0,07).
Justerat resultat per aktie blev 0,13 kronor (0,09).
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 113 miljoner kronor (109).
I rapporten framhåller Hansson vikten av förvärv som ett sätt att växa framåt.
“Med fortsatt starkt operationellt fokus, och med en affärsmodell byggd på aktivt och långsiktigt ägande, är vår förväntan att förvärv blir en del av vår tillväxt under kommande kvartal”, säger han.
Storskogen-chefen kommenterar också tullarna: “Trots att vår direkta USA-exponering är begränsad till cirka fem procent arbetar vi metodiskt med scenarioplanering och anpassning som en integrerad del av vår verksamhetsstyrning sedan pandemin, för att kunna möta förändrade förutsättningar med beredskap och flexibilitet”.
Storskogen, Mkr | Q1-2025 | Q1-2024 | Förändring |
Nettoomsättning | 7 940 | 8 358 | -5,0% |
Organisk försäljningstillväxt, procent | 1 | -6 | |
Justerat ebita | 700 | 703 | -0,4% |
Justerad ebita-marginal | 8,8% | 8,4% | |
Rörelseresultat | 503 | 478 | 5,2% |
Rörelsemarginal | 6,3% | 5,7% | |
Nettoresultat | 216 | 143 | 51,0% |
Resultat per aktie, kronor | 0,12 | 0,07 | 71,4% |
Justerat resultat per aktie, kronor | 0,13 | 0,09 | 44,4% |
Kassaflöde från löpande verksamhet | 113 | 109 | 3,7% |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.