Prisslakt på mobila datatjänster

Priserna för att ringa, sms:a och att använda mobila datatjänster inom EU sänks den 1 juli. Så ser de nya maxpriserna ut.

Vilken finansiell påverkan får detta för Tele2?
“Vi går inte ut med våra interna kalkyler. Det man kan säga är att sänkta nivåer också kan innebära ökad användning. Dessutom beror effekterna efter den 1 juli till viss del på hur de nya “koncepten” med Alternative Roaming Providers och Local Break-Out faller ut”, uppger Tele2:s presschef Viktor Wallström i en kommentar till SIX.

EU bestämde för ett par år sedan att priserna på användning av mobiltelefonen inom EU skulle sänkas årligen fram till år 2014. I år är det den sista sänkningen enligt det här beslutet.

Att använda mobila datatjänster ska kosta max 2,24 kr per megabyte inklusive moms (tidigare 4,75 kr).

Att ringa ett mobilsamtal ska kosta max 2,13 kr per minut inklusive moms (tidigare 2,53 kr).

Att ta emot ett samtal ska kosta max 0,56 kr per minut inklusive moms (tidigare 0,74 kr).

Att sms:a ska kosta max 0,67 kr inklusive moms (tidigare 0,84 kr).

“Roamingintäkterna står uppskattningsvis för omkring 5 procent av mobilintäkterna för de nordeuropeiska teleoperatörerna och betydligt mer för de sydeuropeiska till följd av turism (och en högre andel av resultatet då de bär höga marginaler)”, har Handelsbanken tidigare uppskattat.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.