Rusta höjer utdelningen: ”Starkt kvartal”

Lågpriskedjan Rusta redovisar ökad omsättning under fjärde kvartalet jämfört med samma period året innan.
Rusta höjer utdelningen: ”Starkt kvartal” - Affärsvärlden, Göran Westerberg, VD Rusta
Rustas avgående VD Göran Westerberg. Foto: Jonathan Näckstrand / BILDBYRÅN

Ebita-förlusten minskade. Styrelsen föreslår höjd ordinarie utdelning.

Omsättningen steg 12,6 procent till 2 553 miljoner kronor (2 268). Jämförbar försäljning exklusive valutaeffekter ökade med 8,6 procent (-0,5 procent).

“Jag är glad för att kunna summera ett starkt avslutande kvartal på räkenskapsåret för Rusta, där vi accelererar tillväxten inom samtliga segment och stärker vår position som en nordisk ledare på lågprismarknaden”, säger vd Göran Westerberg.

Bruttoresultatet blev 1 044 miljoner kronor (976), med en bruttomarginal på 40,9 procent (43,0).

Ebita-resultatet blev -15 miljoner kronor (-47).

Rörelseresultatet blev -15 miljoner kronor (-49).

Resultatet efter skatt blev -69 miljoner kronor (-92).

Resultat per aktie uppgick till -0,5 kronor (-0,6).

I ordinarie utdelning föreslås 1,45 kronor per aktie (1,15).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 272 miljoner kronor (37).

Under kvartalet öppnades sex (fyra) nya varuhus. Rusta står kvar vid sin prognos att inom de tre kommande åren öppna runt 50-80 nya varuhus.

“Säsongsförsäljningen startade tidigare i år jämfört med förra året, vilket normalt sett är positivt för säsongen som helhet. Det första kvartalet är vårt mest väderkänsliga kvartal och inleddes förra året starkt i maj, men mattades därefter av betydligt”, säger Westerberg.

Rusta, Mkr Q4-2024/2025 Q4-2023/2024 Förändring
Nettoomsättning 2 553 2 268 12,6%
Bruttoresultat 1 044 976 7,0%
Bruttomarginal 40,9% 43,0%
Ebita -15 -47
Rörelseresultat -15 -49
Nettoresultat -69 -92
Resultat per aktie, kronor -0,5 -0,6
Kassaflöde från löpande verksamhet 272 37 635,1%
Ordinarie årsutdelning per aktie, kronor 1,45 1,15 26,1%

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund