Analytiker gillar rusande Rusta: ”Aktien ska ha en premie”

Rusta rapportrusar med 7% – bara en vecka efter raset när VD Göran Westerberg meddelade sin avgång.
"Det är olyckligt. Med hans historik av att ha tagit Rusta till vad det är i dag, medan vissa andra konkurrenter suttit helt stilla, spelar han ändå en viss roll för attraktionskraften i investmentcaset", säger analytiker Daniel Schmidt.
Danske Banks analytiker Daniel Schmidt om Rustas senaste rapport
Danske Banks analytiker Daniel Schmidt om Rustas senaste rapport. Foto: Pressbild/TT

Rusta visar på ökad försäljning och minskad rörelseförlust, när lågpriskedjan släpper sin sista kvartalsrapport i sitt brutna räkenskapsår.

Jämfört med samma period förra året har Rustas omsättning växt med 13%.

“Det är inte många bolag som växer på det sättet i den här miljön”, säger Daniel Schmidt, analytiker på Danske Bank som i nuläget har rekommendation “köp” på Rusta.

“Men det är också ett ovanligt lätt jämförelsekvartal eftersom bolaget utsattes för en IT-attack förra året, som slog till mot både försäljningen och lönsamheten.”

Fokus på försäljningstillväxt

I rapporten beskrivs hur Rusta nu skiftar fokus från marginalförstärkning till försäljningstillväxt.

“Efter flera kvartal med fokus på marginalförstärkning växlade Rusta i tredje kvartalet över fokus till försäljningstillväxt, för att prioritera kärnan i vårt kundlöfte: låga priser”, skriver VD Göran Westerberg.

Aktien rusar – en vecka efter raset

Under förmiddagen rusar aktien och är vid 11-tiden upp med över 7%. Men samtidigt var det bara en vecka sedan som aktien rörde sig lika mycket åt motsatt håll, och stängde på MINUS 7%.

Detta efter att Göran Westerberg meddelade att han skulle lämna sin tjänst senast 30 juni nästa år – efter 14 år på VD-stolen.

“Det är olyckligt. Med hans historik av att ha tagit Rusta till vad det är i dag, medan vissa andra konkurrenter suttit helt stilla, spelar han ändå en viss roll för attraktionskraften i investmentcaset”, säger Daniel Schmidt.

Analytikern påpekar att det inte ens har gått två år sedan lågpriskedjan noterades.

Hur lång period efter en börsnotering hade du varit bekväm med ett VD-byte?

“Jag tycker att det är lite för kort tid. Alltså jag tror inte att det finns något rakt svar på att det måste vara X antal månader, men du indikerar ju någonting och det håller jag med om.”

Värderas högre än konkurrenter

Bland Rustas konkurrenter hittas Tokmanni, som äger lågpriskedjan Dollarstore, och Europris, ägare av ÖoB.

Tokmannis P/E-tal ligger på 12,8 medan Europris är på 15,9, bakåtblickande. Rustas P/E-tal är däremot på 28,4 och värderas därför betydligt högre än sina konkurrenter.

Tycker du att bolaget är för högt värderat?

“Nej, jag tycker att de ska handlas till en premie faktiskt. Det är uppenbart att Rusta har en tydligare plan för expansion, jämfört med exempelvis Europris”, säger Daniel Schmidt.

Slutligen meddelar bolaget att utdelningen höjs från 1,15 till 1,45 kr per aktie.

Rusta i siffror

Rusta, Mkr Q4-2024/2025 Q4-2023/2024 Förändring
Nettoomsättning 2 553 2 268 12,6%
Bruttoresultat 1 044 976 7,0%
Bruttomarginal 40,9% 43,0%
Ebita -15 -47
Rörelseresultat -15 -49
Nettoresultat -69 -92
Resultat per aktie, kronor -0,5 -0,6
Kassaflöde från löpande verksamhet 272 37 635,1%
Ordinarie årsutdelning per aktie, kronor 1,45 1,15 26,1%

LÄS MER:

TikTok-kaos på Rusta: ”Överträffade våra vildaste förhoppningar”

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Nordic Bridge Fund