Saab får order från Sydkorea värd 795 miljoner

Försvarsbolaget Saab har tecknat ett avtal med det sydkoreanska försvarets inköpsorganisation gällande support och reservdelar för vapenlokaliseringsradarn Arthur.
Saab

Orderbeloppet är cirka 795 miljoner kronor och kontraktsperioden är 2023-2028. Det framgår av ett pressmeddelande.

– Sydkoreas försvarsmakt är vår största kund för Arthursystemen. Vi är stolta över att bidra till landets försvarsförmåga genom att säkerställa att systemen är i drift och tillgängliga, säger Carl-Johan Bergholm, chef för Saabs affärsområde Surveillance.

Saab kommer att utföra arbetet genom ett lokalt supportteam i Sydkorea som stöttas av personal på Saab i Göteborg.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.