SBB ökar sitt ägande i Amasten

Fastighetsbolaget SBB har ökat sitt ägande i fastighetsbolaget Amasten till 66% av kapitalet och rösterna i bolaget. Det framgår av ett pressmeddelande.
SBB:s Ilija Batljan.
SBB:s VD Ilija Batljan. Foto: SBB
SBB har köpt ytterligare 14,63 miljoner A-aktier från Verdipapirfondet Odin Eiendom till en kurs på 13,30 kronor per aktie, en transaktion på 194,5 miljoner kronor.

SBB kommer som tidigare meddelats att lägga ett budpliktsbud på samtliga aktier i Amasten. Budpliktsbudet måste lämnas inom fyra veckor från det att budpliktsskyldigheten uppstod.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.