SBB var Vasakronans hemliga köpare

Fastighetsbolaget Vasakronan sålde i november en fastighet i Solna för 410 miljoner kronor. Köparens namn var hemligt men nu avslöjas det att det var SBB.
Ilija Batljan, VD för SBB.
Ilija Batljan, VD för SBB.

“Det stämmer. Affären signerades i november 2021”, skriver SBB:s IR-ansvarige Marika Dimming i ett mejl till Finwire. Köpet har tidigare inte kommunicerats av SBB, då bolaget inte går ut med alla transaktioner.

Fastigheten, Diktaren 1, är på 6 400 kvadratmeter och genomgick en omfattande renovering under 2022/21. Den är fullt uthyrd till Internationella Engelska skolan under ett 15 år långt hyreskontrakt.

Efter affären har Vasakronan inte längre några fastigheter i området.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Curasight