Donald Trump
Trumps spac-affär hotas av federal utredning

I DWAC:s styrelse sitter bland annat Rocket One Capitals chefsstrateg Bruce Garelick som meddelade sin avgång på onsdagen.
DWAC varnar att utredningarna kan försena eller resultera i att fusionen med Truth Social inte alls blir av. Detta mottogs inte väl på börsen. DWAC-aktien föll 9,6% till 25,16 dollar på måndagen. Aktien stod på över 90 dollar i oktober när affären med Trumps Truth Social blev offentliggjord.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.