USA-börserna
Twitter fortsatte falla
Andra faktorer som bidrog till press var en starkare dollar och oro för tillväxten i Kina efter dyster inköpschefsstatistik. Mot slutet av dagen skedde dock en viss återhämtning.
Storbolagsindexet Dow Jones Industrial Average var vid stängningen ned 0,5 procent till 17.598. Det bredare indexet S&P 500 sjönk 0,3 procent till 2.098 medan tekniktunga Nasdaq Composite föll 0,3 procent till 5.115.
Räntan på den tioåriga obligationen var ned 6 punkter till 2,15 procent samtidigt som trettioårsräntan tappade 6 punkter till 2,86 procent.
“Det här kommer att bli en intensiv vecka. Det återstår fortfarande nästan en tredjedel av bolagsrapporterna för andra kvartalet. Det blir också en hel del makrosiffror att begrunda”, säger Art Hogan vid Wunderlich Securities till CNBC.
På fredag väntas amerikansk sysselsättningsrapport för juli månad vilken blir viktig input för Federal Reserve gällande kommande beslut om räntehöjning.
Till underlaget lades i dag Markits inköpschefsindex för tillverkningssektorn i USA som uppgick till definitiva och oreviderade 53,8 i juli. Det kan jämföras med förväntningarna och det preliminära utfallet på 53,8 och förra månadens definitiva utfall som var 53,6.
Investeringarna inom USA:s byggsektor ökade med 0,1 procent i juni jämfört med månaden innan. Marknadens prognos var en ökning på 0,6 procent mellan månaderna. För maj revideras utfallet till +1,8 i månadstakt från preliminära +0,8 procent.
När 70 procent av de 500 bolagen i S&P-index lämnat rapporter för andra kvartalet har 72 procent överträffat analytikernas resultatförväntningar med 51 procent har överträffat intäktsförväntningarna.
Oljebolagen fortsatte halka utför i spåren av de sjunkande oljepriserna. Brentoljan sjönk till under 50 dollar och WTI-oljan handlades ned cirka 3,8 procent till 45,33 dollar. Oro för ökat oljeutbud från OPEC bidrar till pressen. Enligt enkäter från Reuters och Bloomberg har OPEC ökat produktionen under juli till mer än vad målsättningarna ligger på.
Energisektorn var ned 2,0 procent som grupp. I sektorn föll Exxon Mobil med 1,4 procent och Chevron tappade 3,3 procent.
Försäljningen av lätta fordon på den amerikanska marknaden steg med 5,3 procent i juli jämfört med motsvarande månad i fjol. Årstakten låg på 17,55 miljoner, vilket var högre än väntade 17,2 miljoner. Fords försäljning steg med 5 procent, medan GM:s ökade 6 procent. På Wall Street steg Ford 0,8 procent medan GM gick fram 0,5 procent.
Efter en prognos där den kommande Star Wars-filmen väntas spela in totalt 2,2 miljarder dollar globalt, höjer Stifels analytiker Benjamin Mobil sin riktkurs för Disney från 120 till 130 dollar per aktie och upprepar sin köprekommendation. Aktien avancerade 0,9 procent.
Livsmedelsbolaget Tyson Foods redovisade ett sämre resultat för det tredje kvartalet i företagets brutna räkenskapsår än väntat. “Om det inte sker en förbättring inom en snar framtid kommer vi inte att nå målet gällande vinst per aktie för innevarande år”, sade bolagets vd Donnie Tyson. Aktien rasade 9,9 procent.
Twitter sjönk i dag till sin lägsta nivå sedan börsintroduktionen i november 2013. I förra veckan publicerade bolaget kvartalsrapport som visade måttlig användartillväxt. Aktien stängde ned 5,6 procent.
Gruvbolaget Freeport McMoRan slog följe med kollegor i London och sjönk 4,7 procent i spåren av sjunkande metallpriser.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.