Uppgifter: Altor ska sälja C Worldwide

Riskkapitaljätten Altor har anlitat Moelis & Co för att förbereda en försäljning av kapitalförvaltaren C Worldwide Asset Management.
Uppgifter: Altor ska sälja C Worldwide - Harald Mix Altor DNB Carnegie
Harald Mix Altor uppges vilja sälja C Worldwide, som har sitt ursprung i Carnegie.

Den svenska riskkapitalfirman uppges sikta på en värdering omkring 1 miljard euro. Det rapporterar Bloomberg News med hänvisning till källor.

Diskussionerna pågår fortfarande och Altor kan komma att behålla innehavet längre. En försäljning skulle följa på Altors tidigare avyttringar av Carnegie Holding till DNB Bank för 12 miljarder kronor och Marshall Group till HongShan Capital för 1,1 miljarder dollar tidigare i år.

C Worldwide, med bas i Köpenhamn, har sina rötter i Carnegie Asset Management som grundades 1986. Bolaget blev fristående efter att Altor och Bure köpte Carnegie 2009 och bytte namn till C Worldwide 2017.

Ingen av aktörerna har kommenterat uppgifterna.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.