Stockholmsbörsen
Veckans vinnare och förlorare på Stockholmsbörsen – Ratos i botten

Bäst kursutveckling under veckan hade Novotek B med en uppgång på 21,5 procent, följt av Ascelia Pharma som ökade 19,9 procent.
I andra vågskålen hade Q-Linea sämst utveckling med en nedgång på 23,9 procent, följt av Ratos B som sjönk 19,8 procent.
På Affärsvärldens sida Börsen idag hittar du alltid dagens vinnare och förlorare på Stockholmsbörsen. Och på sidan Aktierekar hittar du alla nya rekommendationer för svenska aktier, alla köpråd och alla nya riktkurser som Finwire fångar upp.
Bäst kursutveckling innevarande vecka | Sämst kursutveckling innevarande vecka | |||
21,5% | Novotek B | -23,9% | Q-Linea | |
19,9% | Ascelia Pharma | -19,8% | Ratos B | |
16,8% | Sedana Medical | -18,1% | Abliva | |
16,4% | Invisio | -15,6% | Ratos A | |
15,0% | Instalco | -15,0% | Camurus | |
Bäst kursutveckling i år | Sämst kursutveckling i år | |||
83,7% | Catena Media | -75,2% | Irlab Therapeutics A | |
73,0% | Empir Group B | -58,3% | Humana | |
70,2% | Oscar Properties Holding | -53,2% | Cint Group | |
66,2% | Coinshares | -30,4% | Orrön Energy | |
62,2% | Stockwik Förvaltning | -28,8% | Immunovia | |
Preferensaktier och Illikvida aktier är exkluderade | ||||
Källa: Factset |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.