Volvo startar autonom verksamhet för DHL i USA

Volvo Autonomous Solutions och DHL Supply Chain har tagit ett viktigt steg mot att förändra godstransporterna i och med lanseringen av autonoma verksamheter i USA.
Volvo startar autonom verksamhet för DHL i USA - Volvo VNL Autonomous som drivs av Aurora Driver
Foto: Volvo

Det skriver Volvo i ett pressmeddelande.

Verksamheten kommer att möjliggöras av den specialbyggda, produktionsklara Volvo VNL Autonomous som drivs av Aurora Driver.

“Starten av verksamheten markerar en kritisk fas i valideringen av hela det ekosystem som krävs för autonoma transporter i stor skala. I detta skede kommer en säkerhetsförare att vara närvarande för att övervaka prestanda och säkerställa sömlös integration i befintliga logistiska nätverk. Godset kommer till en början att transporteras på två linjer, Dallas till Houston och Fort Worth till El Paso”, skriver Volvo.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.