Fler bud i konsultsektorn?

Konsolideringen i den nordiska konsultsektorn fortsätter. I förra veckan lade finska konsultjätten Tieto ett kontantbud på svenska Avega värt 462 miljoner. Avega är därmed årets vinnare i sektorn med en uppgång på 88 procent. I augusti förvärvade den kanadensiska konsultjätten CGI finska Affecto, värt 935 miljoner kronor.
Efterfrågan på konsulter är stark i hela Norden, men framför allt i Sverige. Det avspeglas i ökad löneinflation och det har blivit allt svårare att rekrytera. Förvärv är därför ett sätt att växa.
Affärsvärlden har listat 23 noterade konsultbolag i Norden. Störst sett till börsvärde är teknikkonsulten Sweco, som numera är nästan dubbelt så stora jämfört med konkurrenten ÅF.
Semcon värderas med nästan 50 procents rabatt mot sektorn sett till ev/ebit och är därmed lägst värderad baserat på analytikers prognoser för 2017. Historiskt har Semcons stora beroende av fordonsindustrin varit en hämsko med volatil resultatutveckling som konsekvens. För utköp krävs dock att största ägaren JCE Group, som kontrollerar 26 procent, övertygas.
De flesta konsultbolagen har en tydlig huvudägare som kontrollerar mer än 10 procent av bolaget. Potentiella förvärvskandidater hittas företrädesvis bland de bolag som saknar detta. Mest attraktiv ur denna synvinkel är lågvärderade Knowit, som är nästan helt institutionsägt.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.