Aktierna som haussas av Citi
Trots att europeiska Stoxx 600-indexet ökat med 20 procent hittills i år är Citi fortfarande väldigt positiva till den europeiska aktiemarknaden. Bankens strateger tror att indexet kan fortsätta upp ytterligare 40 procent till slutet av 2016.
Bland favoriterna finns det holländska försäkringsbolaget Aegon, tyska kemikalieproducenten BASF, franska mattillverkaren Danone och biltillverkaren Renault.
Andra bolag som banken gillar är svenska telekomjätten Telia, franska lyxvarubolaget Kering och tyska däck- och fordonskomponenttillverkaren Continental.
Lika positiv är dock inte Citi när det kommer till europeiska bil-, läkemedels- och råvarubolag. Banken sätter även undervikt på olje- och gasbolag, skriver CNBC.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.