Awardit
Awardit förvärvar österrikiska Connex

“Connex är ett mycket välskött bolag med en beräknad omsättning för 2022 om cirka 15,6 miljoner euro och med ett ebit-resultat på minst 1,4 miljoner euro”, säger Erik Grohman, VD för Awardit.
Köpeskillingen är 10,7 miljoner euro, varav 7,2 miljoner euro kontant och 3,5 miljoner euro i Awardit-aktier. Awardit emitterar 325 330 aktier till en emissionskurs på 120,49 kronor per aktie till säljarna av Connex. Awardit har därefter 8,66 miljoner aktier utestående.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.