Fastighet Balder
Balder slår prognoserna
Genomsnittsanalytikern väntade sig ett förvaltningsresultat på 318 miljoner kronor, enligt SIX News/Inquiry Financials enkät. Utfallet var således 19 procent bättre än väntat.
Förvaltningsresultatet motsvarar 2,02 kronor per stamaktie (1,23). Väntat var 1,96 kronor per stamaktie.
Driftsöverskottet var 486 miljoner (336). Här väntades 457 miljoner.
Resultatandelar från intressebolag var 92 miljoner (109).
Orealiserade värdeförändringar på fastigheter och vindkraftverk var +1.588 miljoner (+354). Realiserade värdeförändringar på fastigheter var +33 miljoner (+6).
Förvaltnings- och administrationskostnaderna -38 miljoner (-33).
Hyresintäkterna var 677 miljoner kronor (520). Här väntades 665 miljoner.
Finansnettot var -128 miljoner (-118).
Längre ned i resultaträkningen påverkade orealiserade värdeförändringar av derivat med -202 miljoner (+4).
Resultatet före skatt blev 1.831 miljoner kronor (658).
Nettoresultatet uppgick till 1.470 miljoner kronor (556), motsvarande 8,74 kronor per stamaktie (3,28).
För helåret 2014 föreslås ingen utdelning på stamaktierna (0). Ingen analytiker väntade sig utdelning på stamaktierna.
För preferensaktierna föreslås en utdelning om 20 kronor per aktie (20), med kvartalsvis utdelning om 5 kronor per aktie.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.