BoA ser 30% uppsida i Volvo – toppval i sektorn

Bank of America upprepar sitt köpråd för lastbils- och busstillverkaren Volvo inför delårsrapporten för årets andra kvartal.
BoA ser 30% uppsida i Volvo – toppval i sektorn - T2020_0286_Original file kopiera
Foto: Volvo

Riktkursen är 340 kronor per aktie, vilket ger en potential på uppsidan på 30%. Det framgår av en dagsfärsk analys.

Analyshuset har Volvo som toppval bland de europeiska lastvagnstillverkarna. Bank of America bedömer att bolagets nyckelmarknader inom lastvagnar och construction equipment är på gränsen att börja återhämta sig. Volvos marginaler kan därför förväntas förbättras framöver.

Bank of America bedömer att orderingången kan överraska positivt i andra kvartalet, trots svaghet på den nordamerikanska marknaden. Det kan ge aktien stöd och leda till en högre värdering.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Nordic Bridge Fund