Förre riskchefen: OW Bunker skulle aldrig ha börsnoterats
Den 28 mars i fjol börsnoterades Altor-ägda OW Bunker på Köpenhamnsbörsen. Ett drygt halvår senare ansökte bolaget om konkurs.
Men enligt OW Bunkers tidigare riskchef Kenneth Rosenmeyer började problemen långt tidigare – redan när oljepriset kollapsade 2008.
-Bolaget skulle aldrig ha börsnoterats i det skick som det var i, säger han till danska tidningen Børsen, rapporterar Ship & Bunker.
Det tuffa ekonomiska läget uppstod ett år efter att svenska riskkapitalbolaget Altor köpt OW Bunker. Enligt Rosenmeyer förlorade bolaget 45 miljoner dollar under hans ledning.
– Jag fick se 1 200 personer komma in och göra stora vinster i OW och sedan kunde jag se när jag själv, en person, förlorade 300 miljoner kronor, säger han till Børsen.
Han fick däremot inte sparken på grund av förlusten eftersom de var övertygade om att han kunde tjäna in pengarna igen. Ett beslut som Rosenmeyer själv beskriver som ”galet”. I stället lämnade han OW Bunker strax efter börsnotering under våren 2014.
Hans avslöjande kommer i den nya boken OW Bunker – the insiders narrative and the dramatic collapse, skriven av Børsen-reportern Jakob Skouboe.
”Vi har ju inte fått tillgång till boken än, men från den finansiella information som vi har tillgänglig finns det inget som visar på förluster i 2008 av den storleken alls som personen i boken verkar beskriva”, skriver Altors informationschef Tor Krusell i ett mejl till Affärsvärlden.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.