Groupon föll på Wall Street

De amerikanska börserna inledde dagen med svaga uppgångar men vek snabbt ned.

De amerikanska inköpschefsindex för tjänstesektorn gav inget stöd för kurserna och Fed-chefen Janet Yellens utfrågning i representanthuset gav snarare en extra spark nedåt.

Nedgångarna var dock relativt marginella. Storbolagsindexet Dow Jones Industrial Average var vid stängning ned med 0,3 procent till 17.868. Det bredare indexet S&P 500 backade med 0,4 procent till 2.102 och tekniktunga Nasdaq Composite backade med 0,1 procent till 5.142.

Markits inköpschefsindex för tjänstesektorn i USA uppgick till definitiva 54,8 i oktober, att jämföra med marknaden förväntade nivå om 54,5. ISM:s index för sektorn steg i stället till 59,1 från 56,9 i september. Marknadens förväntningar låg vid 56,5.

ADP:s sysselsättningsstatistik för den privata sektorn visade en ökning med 182.000 jobb i oktober, vilket var i linje med förväntningarna. Den officiella statistiken kommer på fredag.

Federal Reserves ordförande Janet Yellen var på utfrågning i representanthusets finanskommitté och sade att en räntehöjning i december är en möjlighet.

Bland bolagen rasade Time Warner 6,6 procent efter att ha lämnat svaga utsikter för nästa år. Sektorskollegor drogs med och Disney noterades 2,0 procent lägre tillsammans med bland annat Viacom som backade 6,6 procent.

Kosmetikaföretaget Avon redovisade en förlust i det tredje kvartalet, där resultatet dels tyngdes av omstruktureringskostnader. Bolaget redovisade också minskad försäljning i Ryssland, -25 procent i rörliga valutakurser och -22 procent i fasta valutakurser. Aktien rasade ned 20 procent.

Groupon tappade hela 26 procent. Kupongbolaget redovisade en förlust i sin delårsrapport för det tredje kvartalet efter börsens stängning i går.

Michael Kors redovisade en ökad omsättning, mycket tack vare nya butiksöppningar. Resultatet slog analytikernas förväntningar och aktien steg 8,3 procent.

Efter kvällens stängning rapporterade Qualcomm och Facebook. Qualcomm fick en lite tumme ned av marknaden samtidigt som Facebook klättrade högre i efterhandeln.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund