Saab
Han tar över som vd för Saab

Micael Johansson är i dag vice vd för Saab och tillträder sin nya post den 23 oktober.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Micael Johansson började vid Saab 1985 och har innehaft ett flertal chefspositioner inom företaget, bland annat som chef för affärsområde Surveillance, framgår det vidare.
“Micael Johansson har både ett tekniskt kunnande och en lång erfarenhet av Saab, branschen och marknaden. I ett läge där Saab har flera stora pågående utvecklingsprogram och viktiga internationella samarbeten värdesätter styrelsen detta högt”, kommenterar styrelsens ordförande Marcus Wallenberg.
Håkan Buskhe lämnar företaget i februari 2020.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.